Lütfen biraz bekleyiniz...


 
Unbenanntes Dokument
 • Danışman
 • Uzman Arama
 • Forum ve Üyeler
  •    A'dan Z'ye   
  TELEFON:
  +49 (0)211 / 994395 - 0
   
  Boşanma.com.tr

  Nafaka ve Tazminat

  Çiftler boşandıkları zaman, birbirlerinden nafaka ve tazminat talep etme hakkına sahiptirler.

  Nafaka:

  Boşanırken mağdur olan taraf eski eşinden kendisi ve çocuğu için nafaka isteyebilir.
  Nafakalar: Tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, iştirak ve yardım nafakası olarak dört başlıkta sıralanmıştır. Bunlar kişilerin durum ve vaziyetlerine göre belirlenir. Bu nafakalar ölümle, evlilikle yada çocuk ise reşit olduğunda veya öğrenimini bitirdiğinde sona ermektedir.

  Nafaka tutarı neye göre belirlenir? Hangi durumlarda kaldırılır? Kimlerden nafaka istenir? Nafaka ile tüm sorularınızın cevaplarını geniş olarak sayfamızdaki Hukuk Müşavirinde bulabilirsiniz.

  Tazminat:

  Boşanma yüzünden menfaatleri zedelenen ve yine boşanma yüzünden kişilik hakları zarar gören taraf tazminat istemiyle mahkemeye başvurabilir. Maddi ve manevi tazminat olmak üzere iki başlıkta toplanılmıştır.

  Maddi tazminat:

  Evlilik birliğinde tarafların mevcut veya beklenen menfaatler yönünden maddi yararları vardır. Taraflar, boşanmayla bu maddi olanaklardan yoksun kalırlar.
  Kusursuz veya daha az kusurlu olan tarafın, diğer taraftan, boşanmayla evlilik birliği sona erdiğinden kendisinin mahrum kaldığı maddi olanakların karşılığı olarak maddi tazminat istemeye hakkı vardır.

  Manevi Tazminat:

  Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir. Olayların ortaya çıkmış olması, üçüncü kişilerin duymuş olması, kusursuz eşin kişisel durumuna zarar verir. Bu durumlardan dolayı kişi manevi tazminat talep edebilir.

  Tazminatla ilgili daha geniş bilgiyi sayfamızdaki Hukuk Müşavirinde bulabilirsiniz.
   
  A'dan Z'ye Bilgiler
    Boşanma
    üzerine
    bilgiler ve yardım.
  Genel Firma Sartlari | Bilgi Koruma | Künye

  Yazdır Paylaşın Kaydet Hata bildirin facebook
    Bosanma.com.tr diger sitelerde:
    Scheidung.de auf Xing   Scheidung.de auf Twitter   Scheidung.de auf Facebook   Scheidung.de auf Youtube   Scheidung.de auf Flickr