Lütfen biraz bekleyiniz...


 
Unbenanntes Dokument
 • Danışman
 • Uzman Arama
 • Forum ve Üyeler
  •    A'dan Z'ye   
  TELEFON:
  +49 (0)211 / 994395 - 0
   
  Boşanma.com.tr

  Tazminat

  Maddi Tazminat


  Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.

  Evlilik birliğinde tarafların mevcut veya beklenen menfaatler yönünden maddi yararları vardır. Taraflar, boşanmayla bu maddi olanaklardan yoksun kalırlar.

  İşte kusursuz veya daha az kusurlu olan tarafın, diğer taraftan, boşanmayla evlilik birliği sona erdiğinden kendisinin mahrum kaldığı maddi olanakların karşılığı olarak maddi tazminat istemeye hakkı vardır.


  Maddi tazminat isteğinin kabul olması için;
  1.Zararın mevcut olması
  2.Talep eden kişinin kusursuz yada daha az kusurlu olması
  3.Tazminat istenen eşin kusurlu olması  gerekmektedir.

  Manevi Tazminat


  Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.” denilmektedir.
  Bir çok boşanma davasında, boşanmaya sebep olan olaylardan dolayı karşı tarafın kişilik hakları saldırıya uğrar.

  Olayların ortaya çıkmış olması, üçüncü kişilerin duymuş olması, kusursuz eşin kişisel durumuna zarar verir. Bundan dolayı kusursuz olan kişi sıkıntı, üzüntü, psikolojik problemler yaşar. Hakaret edip, dövülen eş ezilmişlik ve küçük düşürülmüş olur. Bu yaşanan olayların etkisi ile karsi taraftan kisi, manevi tazminat talep isteme hakki dogar. Ayrica eslerden biri cinsel tacizde bulunduysa ve bunu ispatlarsa buda manevi tazminat sebeplerinden biridir.
   
  A'dan Z'ye Bilgiler
    Boşanma
    üzerine
    bilgiler ve yardım.
  Genel Firma Sartlari | Bilgi Koruma | Künye

  Yazdır Paylaşın Kaydet Hata bildirin facebook
    Bosanma.com.tr diger sitelerde:
    Scheidung.de auf Xing   Scheidung.de auf Twitter   Scheidung.de auf Facebook   Scheidung.de auf Youtube   Scheidung.de auf Flickr