Lütfen biraz bekleyiniz...


 
Unbenanntes Dokument
 • Danışman
 • Uzman Arama
 • Forum ve Üyeler
  •    A'dan Z'ye   
  TELEFON:
  +49 (0)211 / 994395 - 0
   
  Boşanma.com.tr
  Home Ücretsiz Boşanma Rehberi Hukuk Rehberi Boşanma Hukuku Hangi şartlar altında çiftler boşanabilir?

  Hangi şartlar altında çiftler boşanabilir?

  (Hangi nedenler boşanma sebebidir?)

  • Zina nedenine dayalı boşanma: Kişinin zina halinde yakalanması ve isbatlanması halinde ( Evli olmak, cinsel ilişki, kusurlu olmak
   Yeni aile rejimi ile zina, sadece boşanma nedeni olarak görülürken , önceki   kanuna göre ise zina suç sayılmakta ve cezası bulunmakta idi.

  • Cana Kast ve pek fena muamele: Öldürmeye yeltenmek ve bunu raporlarla ispatlamak gerekir. Fena davranış ise biraz daha farklı olup, hayata kasttan biraz daha hafiftir. Burada beden ve ruh sağlığını tehlikeye düşüren hareketler olarak gösterilir.
  • Cürüm ve haysiyetsiz hayat sürdürmeye dayalı boşanma:  Kücük düşürücü ve utanç verici suç anlamına gelir. Bu suçlar hırsızlık, kötü yola düşme gibi suçlardır. Haysiyetsiz hayat sürdürme ise homoseksüellik, kumarbazlık, uyuşturucu ticareti, genel ev işletmek gibi durumlar örnek verilebilinir. Bunlar boşanma nedenidir.
  • Akıl hastalığına dayalı boşanma: Eşlerden birisinin evlendikten sonra akıl hastası olması ve uzman doktor raporuna göre belirlenmesi gerekir.
   Hastalığın tedavisinin mümkün olmaması. Akıl hastalığı yüzünden evliliğin diğer eş tarafından çekilmez bir hal alması boşanma nedeni sayılmaktadır.
  • Terk nedenine dayalı boşanma: Eşlerden biri, evlilikten doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek için diğer eşi terk ettiği yada haklı bir neden olmadan evine dönmediği durumlarda ayrılık, en az altı ay sürmüş ise, istek üzerine mahkeme tarafıdan yapılan ihtarda sonuçsuz kalmış ise terke dayalı boşanma davası terk edilen eş tarafından açılabilinir.
   Mahkeme daha sonra terk eden eşe 2 ay içinde evine dönmesi için bildiri gönderir ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarır. Fakat mahkeme dördüncü ay bitmedikçe ihtar(bildiri) gönderemez. İhtardan sonra, ancak iki ay geçtikten sonra boşanma davası açılabilinir.

  • Geçimsizlik nedenine dayalı boşanma: Bu nedene dayalı en çok görülen boşanma davasıdır. Şiddetli geçimsizlik genel bir boşanma nedenidir.

  • Evlilik birliğinin sarsılmasından doğan boşanma: Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden biri boşanma davası açabilir. Aslında çok geniş kavramlı bir boşanma nedenidir. Örnek verecek olursak;
   Evlilik birliği içinde güven duygusunu sarsan davranışlar, kumar oynamak, cinsel uyum ve doyumun olmaması, eşini ahlaksızlıkla suçlamak, cinsel ilişkiden kaçma, ev işlerini yapmaktan kaçınma, cumhuriyet karşıtı faliyetlerde bulunma, sarhoş olup evin eşyalarını kırma, aşırı şekilde borçlanarak icra yapılmasına meydan verme, eşinin erkekliği ile ilgili sözler söyleyerek onu aşağılama, eşini sosyal ortamdan soyutlama, eşinin ilk evliliğinden olan çocuğunu istememe ve çocuğa kötü davranma, hasta olan eşine bakmayacağını açıkca yüzüne söyleme, kayınvalidenin ve kayınpederinin eşine kötü davranışını engellememe, aşırı derecede kıskançlık, evlilik sırlarını başkalarına anlatmak vs. evlilik birliğinin sarsıldığı haller olarak kabul edilir.
   
  A'dan Z'ye Bilgiler
    Boşanma
    üzerine
    bilgiler ve yardım.
  Genel Firma Sartlari | Bilgi Koruma | Künye

  Yazdır Paylaşın Kaydet Hata bildirin facebook
    Bosanma.com.tr diger sitelerde:
    Scheidung.de auf Xing   Scheidung.de auf Twitter   Scheidung.de auf Facebook   Scheidung.de auf Youtube   Scheidung.de auf Flickr