Lütfen biraz bekleyiniz...


 
Unbenanntes Dokument
 • Danışman
 • Uzman Arama
 • Forum ve Üyeler
  •    A'dan Z'ye   
  TELEFON:
  +49 (0)211 / 994395 - 0
   
   Boşanma.com.tr
  Home Ücretsiz Boşanma Rehberi Ayın Konusu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

  Bu durumlardan memnun olmayan padişah, Mustafa Kemal’i İstanbul’a geri çağırdı. Mustafa Kemal buna yanıt olarak askerlikten istifa ettiğini belirten bir telgraf çekti.
  Daha sonra Sivas’a ve Erzuruma geçerek kongreler yaptı. Sivas Kongresinde ‘‘Ya istiklal, ya ölüm‘‘ diyerek yurtta tek düşman kalmayacağına dek savaşılacağı için and içildi.
  23 Nisan 1920 de Ankara da Türkiye Büyük Millet Mevlisini topladı ve Meclis Başkanlığına seçildi. Birinci ve ikinci İnönü savaşları arkasından Sakarya ve Başkomutanlık Savaşları kazanılarak ve İzmir de Yunanlılar denize dökülerek ülke düşmanlardan temizlenmiş oldu.
  19 Mayıs 1919 da çıkılan yolculuk zaferle tamamlanmış oldu.

  Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevi söylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: "Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin birinci temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır."
  Atatürk, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!" sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır. Atatürk Türkiye’yi Türk gen.liğine emanet etmiş, bunuda şöyle dile getirmiştir:
  ‘‘bu konuşmamla, millî hayatı sona ermiş sanılan büyük bir milletin bağımsızlığını nasıl kazandığını; ve bilim ve tekniğin en son esaslarına dayalı, millî ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmağa çalıştım.
  Bugün ulaşmış olduğumuz sonuç, yüzyıllardan beri çekilen millî felâketlerden alınan derslerin ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.
  Bu sonucu, türk gençliğine emanet ediyorum..."

  Gazi Mustafa Kemâl Atatürk
  Tüm Türk Ulusunun Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun...
   
  A'dan Z'ye Bilgiler
    Boşanma
    üzerine
    bilgiler ve yardım.
  Genel Firma Sartlari | Bilgi Koruma | Künye

  Yazdır Paylaşın Kaydet Hata bildirin facebook
    Bosanma.com.tr diger sitelerde:
    Scheidung.de auf Xing   Scheidung.de auf Twitter   Scheidung.de auf Facebook   Scheidung.de auf Youtube   Scheidung.de auf Flickr