Lütfen biraz bekleyiniz...


 
Unbenanntes Dokument
 • Danışman
 • Uzman Arama
 • Forum ve Üyeler
  •    A'dan Z'ye   
  TELEFON:
  +49 (0)211 / 994395 - 0
   
  Boşanma.com.tr

  Adli Yardım


  Adli Yardımın amacı kişilerin hak arama özgürlüğünün kullanımında eşitliği sağlamaktır. Avukat ve yargı giderlerini karşılayamayanların avukatlık hüzmetlerinden faydalanmasıdır.

  Türkiye de Adli yardım adı altında, kanunda düzenlenen ve muhtaç olan insanlara hukuki alanda devlet tarafından sunulan hizmettir. Hukuki yardıma ihtiyacı olan kişilere, maddi imkanları yoksa avukatlık hizmetinden yararlanabiliyorlar.

  Başvurmak için neler yapılır?
  Adli yardım başvuru formu doldurulur ve esas defterine kaydı yapılır. Adli yardım büroları baş vuran kişiden gerekli evrakları talep eder. Başvuran kişinin haklılığını araştırır ve buna göre karar verir. Eğer reddine karar verilmiş ise tebliğden itibaren 10 gün içinde yazılı yada sözlü olarak baro başkanına itirazını belirtebilir. Baro başkanı 7 gün içinde tekrar gözden geçirip kararını bildirir. Verilen bu karar kesin karardır.

  Adli yardım kabul edildiğinde, tutanak tutularak tespit edildiği belirlenir. Yardım isteyen kişi, davanın sonunda maddi bir yarar elde etmesi durumunda ise avukata ödenen para ile elde edilecek maddi yararın % 5 ini baroya ödeyeceğini taahüt etmesi gerekmektedir. Adli yardımı isteyen kişinin haksız olduğu sonradan anlaşılması durumunda görevlendirilen avukatın öcretinin iki katı ve yapılmış masrafların faizleriyle birlikte geri vermek zorunda kalır.

  Başvuru için gereken evraklar:
    1. Bağlı bulundukları muhtarlıklardan fakirlik belgesi ve ikemetgah
    2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
    3. Dava için gerekli belgelerin fotokopisi
  Her şehirde barolara bağlı adli yardım büroları mevcuttur.
   
  A'dan Z'ye Bilgiler
    Boşanma
    üzerine
    bilgiler ve yardım.
  Genel Firma Sartlari | Bilgi Koruma | Künye

  Yazdır Paylaşın Kaydet Hata bildirin facebook
    Bosanma.com.tr diger sitelerde:
    Scheidung.de auf Xing   Scheidung.de auf Twitter   Scheidung.de auf Facebook   Scheidung.de auf Youtube   Scheidung.de auf Flickr