Lütfen biraz bekleyiniz...


 
Unbenanntes Dokument
 • Danışman
 • Uzman Arama
 • Forum ve Üyeler
  •    A'dan Z'ye   
  TELEFON:
  +49 (0)211 / 994395 - 0
   
   Boşanma.com.tr
  Home Ücretsiz Boşanma Rehberi Psikoloji Boşanmada önemli dört safha

  Boşanmada önemli dört safha

  BOŞANMADA DÖRT SAFHA

  I. Safha: Şok ve İnkar etmek
  Boşanma aşamasında olan çiftler kendilerini bir boşlukta hissederler. Kendilerini o dönemde bir yerlere koymaya çalısırlar. “Acaba yanlışmı yaptım” yada “ Kendimize bir şans daha versemiydik” diye düşünürler. Bu dönem aşılması zor bir dönemdir.
  Karekteristik reaksiyonlar kendini gösterir.

  Bunlar:
  Düşünceler: kafasından yüzelerce düşünce geçer
  „Olamaz, biz çok iyi bir çifttik, biraz daha bekleseydim herşeyi daha farklı yapabilirdik,
  Bir şans daha verseydik, Bu bir kriz, belkide tekrar geri döneceğiz „ gibi aklından düşünceler geçer.
  Bu safhaya nasıl geldiklerini kendine sorar ve sorgular. Kişi uyuşur, ne yapacağını ne düşüneceğini bilemez. Bulunduğu durumu kabullenemez inkar eder. Bütün vücudunu ağrılar kaplar ve rüyada olmayı ve uyandığında eskisi gibi hayatın devam etmesini diler.


  II: Safha: Paramparça Hisler
  Bu safha, boşanma aşamasında en kötü giden dönemdir. Boşanmayı kabullenme, bunu görmek bir çok duyguyu bir arada yaşatır. Yaşamda büyük bir ameliyat geçirmişte yaraların kapanmasını beklemesi gibidir. Bu operasyonu geçirmemeyi bu yaraları görmememyi tercih eder. Acı ve ağrılara alışmaya ve iyileşeceğine inanmak ister.Kişiye göre verilen reaksiyonlar değişmektedir. Kimilerinde çok ağır, kimilerinde ise hafif geçer. Beklenmeyen boşanmaya ve nedenlerine karşı öfkelidir. Bu öfkeyi etrafindan çıkarmaya çalışır.Birilerini suçlama içerisindedir. Kendisini, eski eşini yada çevresinde neden olabilecek herhangi birini. Ağlama nöbetleri, aşırı yorgunluk hissi, hüzün, sabahları yataktan kalkmakta güçlükler depresyonun belirtileridir.

  Çiftlerde ortaya çıkan sorunlar, aslında problem diye görülmeye başladığı zamandan daha önceden vardır. Fakat yaşam sürecinin çesitli devrelerinde(evlilik, çocuklara olan ilgi, eşlerin iş-meslek rolleri, geleceği yapılandırma)çiftler belirli amaçlar üzerine odaklaşırlar.
  Böylece ilişkinin yürümesini engelleyen "şeyleri" göremez ya da görsede farketmemeye, farketselerde bir süre sonra bunun değişeceğine kendini inandırmaya çalısırlar. Fakat bu yaşam sürecinde içinde ani ve büyük değişimler, zorlanmalar, kayıplar ve bu sürecinin oturtulmasıyla, kişiler o ana kadar belkide hiç yapmadıkları yada bazen düşündüğü hatta bazen deneyime geçirdigi "kendinin farkındalığı" üzerine yoğunlaşmaya başlar. Neden sorusuna bir cevap aramaya başlanır. Bu noktada cevaplarda-sorularda yetersiz kalır. Ağlamaların, iniltilerin,yasın çare etmeyeceğini anlar.

  III.Safha: Yeni Durum
  Bu safha da kişiler işlerine daha çok konsantre olurlar. Kendilerini normal hayata döndürmeye çalışıp, karşı cinslere de artık açık olmaya başlarlar. Bu kadar yaşanan üzüntülerden ve çöküşten sonra normale dönme ve kabullenme başlar.

  Bu dönem onlar için çözüm üretme dönemidir. Çeşitli çözümler üretirler, yeni sevgilere yelken açmak isterler. Yaşamın devam ettiği, bu döngünün devam edemeyeceğini, normal hayata adapte olmak zorunda olduğunun bilincine varır. Bir çokları bulundukları şehirden kaçmak yada işlerini değiştirmekle çözümleyebileceklerini düşünürler. Bu kaçışın eski çiftlere yalnızlık getireceğini değilde, yeni evin ve işin faydası dokunacağını zannnederler. Ama sonrasında anlarlar, bunun faydasının olmayacağını…Üzüntülü yada kızgın olduğu durumlarda bile rol yaparak duygularını dışa vurmamaya, dizginlemeye çalışır.

  IV. Safha : Yeni Arkadaşlıklar

  Dördüncü dönem; boşanmayı kabullendikleri, yeni sevgilere açık olduklarını hissettikleri dönemdir. Yalnız yaşamaya alışmışlar ve tekrar insanlara olan güvenlerini geri kazanmaya başlamışlardır. Kendilerinin yaptıkları hataların farkına varmışlar vede kabullenmişlerdir. Kişinin problem çözmeye yönelmesi, cesareti, isteği ve kendisine olan güven duygusu ile orantılıdır. Durumu olduğu gibi kabullenme yeni bir kimlik, kendine güven, kendinden emin olma, bağımsız, bireysellik duygularının yükselmesi ile birlikte yeni partner veya yeni aşklar arama dönemi başlamış olur. Artık güven duygusunu yeniden kazanmıştır.
  Yaşamlarına yeni bir yol çizmenin zamanı gelmiştir. Bundan sonra daha dikkatli olacak ve daha az hata ile hayatlarını sürdürmek istedikleri dönem olacaktır. Arkadaş çevrisini geliştirmek yeni arkadaşlıklar ve yeni dostluklar edinirler. Ama yeni bir ilişki onlar için erkendir.

   
  A'dan Z'ye Bilgiler
    Boşanma
    üzerine
    bilgiler ve yardım.
  Genel Firma Sartlari | Bilgi Koruma | Künye

  Yazdır Paylaşın Kaydet Hata bildirin facebook
    Bosanma.com.tr diger sitelerde:
    Scheidung.de auf Xing   Scheidung.de auf Twitter   Scheidung.de auf Facebook   Scheidung.de auf Youtube   Scheidung.de auf Flickr