Lütfen biraz bekleyiniz...


 
Unbenanntes Dokument
 • Danışman
 • Uzman Arama
 • Forum ve Üyeler
  •    A'dan Z'ye   
  TELEFON:
  +49 (0)211 / 994395 - 0
   
  Boşanma.com.tr

  Görüşme hakkı

  Anne babanın ayrılması, çocuk kaç yaşında olursa olsun onu fazlasıyla etkiler.
  Çiftler ayrıldıktan sonra çocuk anne yada babası ile kalır. Diğeri ilede belli aralıklarla görüşür ama artık görüşmeler eskisi gibi olmayacaktır.
  Ayrılığın ilk dönemlerinde kısa ve sık görüşmeler en doğrusudur. Bütün hafta sonu yerine sinema, tiyatro yada yemeğe gidilebilinir. Bu hem ebeveyn açısından hemde çocuk açısından daha doğru olacaktır. Zira evden ayrılan ebeveyn içinde zor ve aşılması gereken bir durumdur.

  Daha sonraları ise önemli olan düzenli bir şekilde görüşmeleridir.
  Belirli zamanlarda (hafta sonları olabilir) ayrı kaldığı anne yada babanın evinde yatılı kalması hatta orada ona ait bir yatağın olması psikolojik açıdan çocuk için çok olumlu olacaktır.
  Çocuk için önemli olan ve ona gösterilmesi gereken çocukla değil,anne ile babanın ayrılmasıdır. Eşler boşanıp, mahkemeninde sona ermesiyle birlikte çocuğun kime verildiği kararıda açıklanmış olur.
  Buna göre çocuğuda ne kadar zamanda, haftanın hangi günleri görebileceğide karara bağlanır.Görüşme zamanları hakimin takdirine ve gözlemlerine bağlıdır.
  Bayramlarda, okul tatillerinde, hafta sonları olarak hakim tarafından yada anne babanın anlaşması sonunda görüşme günleri belirlenir.
  Mahkeme sonuca bağlandıktan sonar da anne baba aralarında anlaştıktan sonra kendileride farklı zamanlar ayarlayabilirler. Yalnız çocuğun okulunu, normal yaşantısını etkilemeden bunun yapılması gerekir.
  Ama en önemlisi çocuğun görmek istemesine bağlıdır. Eğer çocuk isterse birlikte yasamadığı ebeveyni ile görüsür. Bu konuda çocuğa zorlama yapılamaz.

  Velayet kimde olursa olsun karşı tarafın yani eski eşinde çocuğunu görme hakkı vardır.

  Büyük anne-büyük babayla şayet aralarında samimi bağlantılar varsa, çocuğun onlarla olan bağlantısınıda koparmamak lazım. Uygun zamanlarda görüşmesine, yanında olduğu aile bireyinin izin vermesi gerekir. Bu çocuk açısından yararlı olacaktır.

  Eğer çocuğun ayrı kaldığı kardeşi yada kardeşleride varsa bu bağları koparmamak gerekir. Tam tersine zaman buldukları müddetçe sıkça onları görüştürmek gerekir.

  Çocuğun alıştığı ve anlaştığı kişilerden birden koparmamak gerekir, bu onun ruhsal sağlığı açısından zarar görebilir.

  Ne kadar sıklıklarla çocuğunuzu görebilirsiniz?

  Esas itibariyla çocuğun hangi zamanlarda ayrı olduğu aile bireyi ile görüsmesini, anne-babanın birlikte anlaşarak saptaması en doğru verilecek karardır.

  Hangi zamanlarda ve hangi sıklıklarla görüşebileceklerini kararlaştırdıktan sonra, görüşmelerinde düzenli olmasına dikkat etmek gerekir. Çocuğun düzenli bir hayatın olması açısından ve ne zamanlar göreceğinden emin olması açısından en doğrusu düzenli görüşmelerdir.
  Okul çocuklarında, doğru olan zamanlar 14 günde bir hafta sonları görüsmeleridir.
  Çocuğun alışması ve derslerine zaman ayırması bakımındanda doğrusu olur.
  Küçük çocuklarda ise daha sık aralıklarla ve daha uzun birarada olamaları,görüşmeleri  daha doğru olup, küçük çocukların daha fazla ilgi ve alakaya muhtaç olduklarını unutmamak gerkir.
  Çocuğun okulu,arkadaş çevresi, kendi planlarınında olabileceği göz önünde bulundurularak, çocuğun kendi seçiminede dikkat edilmesi ve izin verilmesi gerekir.
   
  A'dan Z'ye Bilgiler
    Boşanma
    üzerine
    bilgiler ve yardım.
  Genel Firma Sartlari | Bilgi Koruma | Künye

  Yazdır Paylaşın Kaydet Hata bildirin facebook
    Bosanma.com.tr diger sitelerde:
    Scheidung.de auf Xing   Scheidung.de auf Twitter   Scheidung.de auf Facebook   Scheidung.de auf Youtube   Scheidung.de auf Flickr